Dobývání 2013

Kalendář

/Svatováclavské střelecké slavnosti – kuše/

 


Pro střelce:

bratří střelci  na následující řádek prosím klikněte čtěte:  Pravidla a střílené disciplíny Střelecké Č. Brod 2023. Nové upravené

a zde ještě něco málo o té troše kultury oblékání:  Manuál oděvní Č. Brod

Střelecké slavnosti začínají slavnostní  přísahou střelců v 11:00 hod. Hned po přísaze střelecká soutěž začíná. Střelby jsou rozděleny do tří částí.

-V prvním kole střílí všichni přihlášení střelci dvanáct ran na vzdálenost dvaceti pěti metrů na terč o průměru 40 cm. Před samotnou střelbou ku zdi je možné využít dvou nástřelných ran.

-Do druhého kola se dostává šest nejlepších z kola prvního a střílí čtyři rány na trámek, kde je účelem zasáhnout vnitřní siluetu přesýpacích hodin.

-Ve třetím kole střílí tři nejlepší střelci, kteří vzešli ze střelby na trámek. Střílí se v sedě na stoličce, každý po jedné ráně na malovaný terč.

-Střelba ku ptáku. Mohou střílet všichni střelci bez ohledu na dosavadní umístění. Pořadí střelby se určuje losem. Střelec, který zasáhne střed ptáka se stává Ptačím králem, ten, který zasáhne levé křídlo se stává levým maršálkem, ten, který pravé, pravým maršálkem.

Pro střelce jsou připraveny hodnotné ceny a samozřejmě krásné zážitky z celého dobového dne!

Startovné pro střelce z kuší činí 100 Kč.

Soutěž je určena výhradně pro střelce z historických kuší  a to v duchu střeleckých slavností pozdního patnáctého věku v Čechách, tedy době poděbradské a jagellonské. Ovšem není problém střílet oblečen do oděvu z první poloviny patnáctého století. Pro střelce a historicky oblečené účastníky a jejich doprovod je zajištěna strava, pití, sociální zázemí a možnost večerního posezení u ohně s pivem a pečeným masem.

Pro návštěvníky

Soutěže se účastní střelci z celého království koruny české  i zahraničí. Samotná soutěž je doplněna o vystoupení dobové hudby a menší doprovodný program. Uvidíte samozřejmě především střelce z kuší a ručnic a dozvíte se mnohé o vývoji střelných a palných zbraní.  Na parkánu se můžete občerstvit v krčmě U vola.

Návštěvník střeleckých slavností uvidí celou řadu kuší v akci a seznámí se s různými typy zařízení pro napínaní  kuše, používanými šipkami a samozřejmě i s dalším příslušenstvím s kušemi souvisejícím. To vše  v akci tak i na statické ukázce.

 

Přijďte podpořit naše střelce a nasát neopakovatelnou atmosféru středověkých střeleckých slavností. Broda hrrr.