Dobývání 2013

Kalendář

  /Svatováclavské střelecké slavnosti ve střelbě historickou kuší/

  Soutěž ve střelbě historickou kuší se uskuteční dne 24. září 2022  na parkánu českobrodských hradeb v Šafaříkove ulici.

   

  -Střelecké slavnosti začínají vždy v 11.00 hod. slavnostní přísahou střelců a hned po přísaze střelecká soutěž začíná. Střelby jsou rozděleny do tří částí.

  -V prvním kole střílí všichni přihlášení střelci dvanáct ran na vzdálenost dvaceti pěti metrů na terč o průměru 40 cm. Před samotnou střelbou ku zdi je možné využít dvou nástřelných ran.

  -Do druhého kola se dostává šest nejlepších z kola prvního a střílí čtyři rány na trámek, kde je účelem zasáhnout vnitřní siluetu přesýpacích hodin.

  -Ve třetím kole střílí tři nejlepší střelci, kteří vzešli ze střelby na trámek. Střílí se v sedě na stoličce, každý po jedné ráně na malovaný terč.

  -Střelba ku ptáku. Mohou střílet všichni střelci bez ohledu na dodsavadní umístění. Pořadí střelby se určuje losem. Střelec, který zasáhne střed ptáka se stává Ptačím králem, ten, který zasáhne levé křídlo se stává levým maršálkem, ten, který pravé, pravým maršálkem.

  Pro střelce jsou připraveny hodnotné ceny a samozřejmě krásné zážitky z celého dobového dne!

   

  Startovné pro střelce z kuší činí 100 Kč.

   

  Podrobná pravidla ke stažení  zde. stačí jen kliknout: PRAVIDLA-A-STŘÍLENÉ-DISCIPLÍNY-Svatováclavské-střelecké-slavnosti-Český-Brod-2021-DOPLNĚNÉ.(6)

   

  Soutěž je určena výhradně pro střelce z historických kuší  a to v duchu střeleckých slavností pozdního patnáctého věku v Čechách, tedy době poděbradské a jagellonské. Ovšem není problém střílet oblečen do oděvu z první poloviny patnáctého století. Pro střelce a historicky oblečené účastníky a jejich doprovod je zajištěna strava, pití, sociální zázemí a možnost večerního posezení u ohně s pivem a pečeným masem.

  Pro návštěvníky

  Soutěže se účastní střelci z celého království koruny české jakož i ze zahraničí. Samotná soutěž je doplněna o zajímavý doprovodný program jak tomu bývalo i v minulosti. Uvidíte samozřejmě především střelce z kuší a ručnic a dozvíte se mnohé o vývoji střelných a palných zbraní. K poslechu hraje dobová hudba. Pro nejmenší je přichystáno představení loutkového divadla či malá střelnice. Představí se i nějaké to dobové řemeslo a v neposlední řadě se můžete občerstvit v krčmě U vola.

   

  Návštěvník střeleckých slavností uvidí celou řadu kuší v akci a seznámí se s různými typy zařízení pro napínaní  kuše, používanými šipkami a samozřejmě i s dalším příslušenstvím s kušemi souvisejícím. To vše  v akci tak i na statické ukázce.

   

  Přijďte podpořit naše střelce a nasát neopakovatelnou atmosféru středověkých střeleckých slavností. Broda hrrr.