Dobývání 2013

Kalendář

  /Bitva u Lipan 1434/

  Bitva u Lipan se v tomto roce již uskutečnila a tímto děkujeme všem, kteří se jí jakkoliv účastnili a budeme doufat, že se příští rok opět uvidíme.

  V roce 2020 vychází datum bitvy, která se pravidelně koná vždy poslední sobotu v květnu na 30.5.2020.

  Bitva u Lipan byla rozhodující a závěrečnou bitvou husitských válek. V neděli 30.5.1434 se na Lipské hoře rozkládající se mezi městy Českým Brodem a Kouřimí střetla utrakvisticko-katolická koalice s polními vojsky táborského a sirotčího svazu tedy radikálním křídlem husitského hnutí. V bitvě byla polní vojska drtivě poražena a v průběhu bojových operací zahynul i vůdce radikálů Prokop Holý nejvlivnější husitský politik, na jehož vůli před rokem 1434 do značné míry závisel osud revolučních Čech.

  Přijděte se podívat, v sobotu 30.5.2020  na lipskou horu, kde se pod mohylou odehraje ukázka toho, jak pravděpodobně mohla ona bitva, která vstoupila do učebnic dějepisu vypadat.

  Začátek programu je od 11.00 hod. kdy je otevřeno historické tržiště s možností nákupu rozmanitého zboží. Během dne probíhá každou hodinu doprovodný program. Můžete si projít a prohlédnout dobový vojenský tábor, shlédnout ukázky na téma vojenství první poloviny patnáctého století. Uvidíte ukázky boje, bojových technik a šermu. Tradičně se představí dělostřelci a střelci z ručních palných zbraní či střelných zbraní (kuše, praky, fustibaly aj.) vše z období patnáctého století. Svými tóny oživí pláň dobová hudba Peregrin. Mimo dobovou hudbu budou dále připraveny dětské dobové hry a soutěže. Celý den pak vyvrcholí v odpoledních hodinách rekonstrukcí slavné bitvy, která ukončila období husitských válek.  Komentovaná bitevní ukázka bude zahájena v 15.00 hod.

  Obec Lipany a památník bitvy, kde se vše odehraje se nachází na cestě mezi Českým Brodem a Kouřimí od Prahy směrem na Kolín.