Dobývání 2013

Kalendář

/Bitva u Lipan 1434/

Bitva u Lipan se uskuteční v sobotu 30.5.2020

 

Bitva u Lipan byla rozhodující a závěrečnou bitvou husitských válek. V neděli 30.5.1434 se na Lipské hoře rozkládající se mezi městy Českým Brodem a Kouřimí střetla utrakvisticko-katolická koalice s polními vojsky táborského a sirotčího svazu tedy radikálním křídlem husitského hnutí. V bitvě byla polní vojska drtivě poražena a v průběhu bojových operací zahynul i vůdce radikálů Prokop Holý nejvlivnější husitský politik, na jehož vůli před rokem 1434 do značné míry závisel osud revolučních Čech.

Přijděte se podívat, v sobotu 30.5.2020  na lipskou horu, kde se pod mohylou odehraje ukázka toho, jak pravděpodobně mohla ona bitva, která vstoupila do učebnic dějepisu vypadat.

Programu začíná v 11.00 hod. otevřením historickémo tržiště. Během dne probíhá každou hodinu tématický doprovodný program zaměřený na vojenství doby husitské. Můžete si projít a prohlédnout dobový vojenský tábor, shlédnout ukázky na téma vojenství první poloviny patnáctého století. Uvidíte ukázky boje, bojových technik a šermu. Tradičně se představí i dělostřelci a střelci z ručních palných a střelných zbraní (kuše, praky, fustibaly aj.) vše je opět zaměřeno na období patnáctého století v Čechách. Svými tóny oživí pláň u mohyly dobová hudba v podání pražských hudců Peregrin. Mimo dobovou hudbu budou dále připraveny dětské dobové hry, soutěže, řemesla. Celý den pak vyvrcholí v odpoledních hodinách rekonstrukcí slavné bitvy, která ukončila období husitských válek.  Komentovaná bitevní ukázka bude zahájena v 15.00 hod.

Obec Lipany a památník bitvy, kde se biteva odehraje, se nachází mezi Českým Brodem a Kouřimí od Prahy směrem na Kolín.